Stokerforum
Pillefyr => Boink, Scotte, Woody, Biocomfort, RTB => Emne startet af: Av8tor68 efter Okt 08, 2020, 20:49
-
Hej alle,
Kan man tilslutte mere end en cirkulation pumpe til styre printet i V13?
Mvh
Lars
-
Jeps, jeg har ike selv V13, men jeg kan da læse manualen ;) og ud fra den er L11-L12-L13 til ekstra udstyr.
-
Ja det er korrekt men hvordan bruger jeg de ekstra udgange.
Under pumpe indstillinger kan man indstille hvilken udgang der styre kedel pumpen men såvidt jeg kan kan kun bruge een udgang og ikke to. Så det store spørgsmål er om jeg sætter begge ledninger i denne udgang og kan denne udgang “trække” begge pumper eller om findes en anden måde?
Mvh
Lars
-
Hvornår skal pumpe 2 køre og hvad er den til?
-
Hej igen,
Den er til gulvvarme cirkulation.
Mvh
Lars
-
Hej igen,
Den er til gulvvarme cirkulation.
Mvh
Lars
Jeg bruger en af de ledige udgange til at trække min gulvvarme pumpe. Så er den kørt ind over solvarme delen i styringen, så den kun køre når fremløbet til huset er højere end gulvvarme fremløbet.
Så kommer gulvvarmen aldrig til at stå og trække varmen ud af gulvet, hvis ikke fyret køre.
-
Hej igen,
Den er til gulvvarme cirkulation.
Mvh
Lars
De fleste gulvvarme styringer har pumpe styring indbygget..
Jeg kører gammeldags, og har ingen styring på min gulvvarme, derfor kører pumpen til gulvvarme bare samtidig med hoved pumpen, og det kræver jo ikke en ekstra udgang :)