Stokerforum

Pillefyr => Boink, Scotte, Woody, Biocomfort, RTB => Emne startet af: Larsbetzer efter Jan 26, 2025, 15:12

Titel: Askeskuffens låge virker ikke
Indlæg af: Larsbetzer efter Jan 26, 2025, 15:12
Hej.

Lågen op til askeskuffen vil ikke lukke!
Den tager slet ikke fat når man forsøger.

Alt ser ud som det skal. Hængslerne ser fine ud og der er renset for at udelukke at der sidder møg i klemme.
Midlertidig løsning er en lægte der sidder i spænd og holder den på plads.
Fyret er et scotte Black star 1016 fra 2013.

Nogen der har oplevet dette, hvad kan der være galt?

Mvh Lars
Titel: Sv: Askeskuffens låge virker ikke
Indlæg af: xkfc efter Jan 26, 2025, 16:51
Hvis alt ser ud som det skal, så dur du ikke til til at se det.. ;)

Alt kan jo ikke være som det skal være, for så virkede den, eneste alternativ er at den stadig virker perfekt og at du pludselig ikke kan finde ud af at lukke den længere.

Jeg tør simpelthen ikke gætte på havd det er, løs skrue, knækket aksel, slidt gevind.... og alt mulig andet, du er nød til at få en person med teknisk snilde til at se på det, og jeg er ret sikker på at skorstensfejeren ikke er begejstret over pind løsningen.
Titel: Sv: Askeskuffens låge virker ikke
Indlæg af: Larsbetzer efter Jan 26, 2025, 21:35
Se vedhæftet fil.

Den øverste har jeg lånt. Den virker.
Den nederste er min.
Kan det være fordi “øjet” er slidt på min?

Pinden er midlertidig nødvendig hvis der skal være varme i huset
Titel: Sv: Askeskuffens låge virker ikke
Indlæg af: xkfc efter Jan 31, 2025, 15:14
Det er ikke muligt at se forskel på billederne, det skal en "teknisk" kyndig person se i virkeligheden.. virker den ene og ikke den anden, jamen så er der jo en forskel.
Titel: Sv: Askeskuffens låge virker ikke
Indlæg af: Larsbetzer efter Feb 06, 2025, 20:50
Jeg kan se forskellen - og jeg er endda ikke “teknisk kyndig”
Titel: Sv: Askeskuffens låge virker ikke
Indlæg af: xkfc efter Feb 08, 2025, 06:56
Jeg kan se forskellen - og jeg er endda ikke “teknisk kyndig”

Super fint, jeg kan blot ikke se forskel, men et billede er jo da også 2D, det er som jeg siger meget nemmere i når man ser det i virkeligheden.

Og hvis du mener det er slitagens skyld, jamen så skal det jo blot udbedres, enten repareres eller udskiftes med nye dele..

Jeg kan næsten lave en ny bil ud af 8 bøjede rustne søm og et brædt i egetræ (overdrivelse fremmer forståelsen  ;D ) Så derfor kommer et hav af folk og får skiftet lejer i blæser og motorer, og alskins andre ting forbi værkstedet, men at se hvad løsningen er på dit problem kræver at man ser det fysisk, måske noget kan rettes, bøjes, svejses, udskiftes, mit fyr er fra 2009, og jeg kommer ved mange nyere, her er der umiddelbart ingen problemer, der skal jo noget til at slide jern, og det er jo en låge der åbnes 15-20 gange om året måske.

Så med "teknisk kyndig" mener jeg ikke en der kun kan se slitagen, men også løsningen på problemet.  ;)