Stokerforum
Interface => Interface til varme systemer => Stoker kontrol => Emne startet af: generalen efter Mar 30, 2010, 20:08
-
Ja - så er den gal igen. MIt fyr går ud 100 gange om dagen. Det når hele tiden op i temp - og så slukker det - og så starter det igen.... men det når helt ned på 50 grader inden det begynder at varme igen. og med en esbe ventil på 60 grader, der der mange perioder jeg ikke får varme ind i huset.
Er der mon et godt råd mod det? Jeg er helt ny den her verden :)
Hilsen
Jan
-
Hej Jan, Du skal have din drift difference op på 10 gr, hvis den står på 0 slukker den når den når settemperatur.
Ps Dit næste indlæg skulle du nok lige sætte op i boink, scotte, woody. Så er der nok også flere der ser det ;)
-
Hej Paw,
min ønskede temp. står til 67 og en diff. på 5 grader, så det slukker først ved 71 grader. Hvor højt kan man gå op i temp. ?
Hilsen
Jan
http://www.jankan.dk/pillefyr
-
Mener det er mellem 40-75gr du kan indstille set temp til. Drift differencen gør at styringen får lidt mere spillerum, så den netop ikke slukker hvis den kommer op over set temp. Så bare sæt den op på 10 gr evt 15 hvis 10 gr ikke er nok.
Ps 60-65 gr er det folk normalt har som set temp.