Stokerforum
Pillefyr => Boink, Scotte, Woody, Biocomfort, RTB => Emne startet af: Kenneth efter Aug 27, 2010, 16:44
-
Jeg skulle lige starte brænderen op for at kontrollere noget gulvvarme, og så skaver min blæser sig.
Der har ikke været tændt op siden maj.
Blæseren køre normalt under rens.
Men under optænding og senere drift, er det som om at den køre ultralangsomt.
Under optændingen spinner den kun lige langsomt rundt - og jeg har kontrolleret ALLE indstillinger.. De står som de skal!
Jeg har i maj skiftet eltænderen, og det virkede ok.
HVAD kan der være sket nu????
-
I drift kører den op til 100%, men blæseren følger ikke med.
Den skriver intet lys, men det er jo fordi der næsten ikke er et bål..
HJÆLP!!
-
Har du tjekket om der er ordentlig forbindelse ?
-
Den kører, så der er vel forbindelse. ( jeg har rykket i stikkene )
-
Min har lige gjort det samme, her var det kondensatoren det var galt med, ud med den, ind med en ny, så spinner den nok igen 8)
-
Nu er der heldigvis garanti ( håber jeg da ).
Hvor ofte går den kondensator?
har nogen en monteringsvejledning?
-
Du kan se kondensatoren her http://www.bioflame.dk/index-filer/Page1004.htm (http://www.bioflame.dk/index-filer/Page1004.htm)...frem med loddekoblen og lod :)
-
Tak alle sammen. Typisk at det skal ske fredag eftermiddag.
Men det er så endnu en reservedel ( billig ;D ) der skal på hylden..
Håber at det er det - ellers er jeg hurtigt tilbage.....
-
Da det er kondensatoreren til blæseren det er galt med kan du godt gemme loddekolben til en anden gang, det er nemlig den store hvide der skal skiftes, en fastnøgle eller en spidstang og en skruetrækker klarer jobbet.
Husk at købe en ekstra, for det sker altid fredag eftermiddag.
MVH. Kenneth