Stokerforum
Pillefyr => Boink, Scotte, Woody, Biocomfort, RTB => Emne startet af: Scotte kim efter Sep 09, 2012, 19:28
-
Jeg måtte lige dele nogle billeder af min nye silo.
Den er i alt 7,5 m3 og kan nok fyldes med ca 5-6m3 piller. dvs ca 3-4 tons piller
Der er en 0,55w / 0,75 hk motor som trækker ca 80nm.
Der er en fuldvinge snegl som skubber piller fra den store silo til den røde silo ved fyret.
Der er lavet et skelet af reglar (træplanke) og påskruet tagkrydsfiner. Til sidst er den beklædt med 0,5 mm stålplader.
Der er sat et motorværn og en sikkerhedsafbryder til motoren
Motoren er købt i den blå avis for 300 kr 8) og den kører ca 60 omdrejninger i minuttet med gearet. Nypris er ca 8-10.000 kr for den :-\
Det hele er testet med 150 kg træpiller men jeg mangler stadig den "store" test med fyldt silo.
Siloen fyldes ved indblæsning af piller.
Ja der kommer lidt støv men jeg skal kun røre én finger når der skal fyldes piller på scotten O0
Hvad synes i om resultatet?
-
Det ser spændende ud! Det er lidt svært at se hvad der foregår, men det ser ud som om du har den påbygget husgavlen eller sådan noget. Har overvejet en lignende løsning selv. Kan du tage nogle billeder lidt på afstand, udefra?
-
Siloen står i grundplan. Fyrrum er i kælderplan. Dvs bunden i siloen er i loftet på fyrrum. Dvs pillerne skubbes vandret i bunden af silo over i fyrrum hvor de så glider ned i den røde silo.
Billede udefra viser det ikke meget bedre?
-
Jeg mener et billede hvor du står lidt på afstand, udendørs, ville være rart :)
Har du overvejet at droppe den lille røde silo, og så lade pillerne glide ned så Scotte-sneglen kan snegle dem op den vej? Det er den løsning jeg har tænkt på. På den måde undgår man at pillerne skal snegles ad to omgange, og undgår forhåbentlig noget smuld.
-
Scotte sneglen må ikke trække fra et større eksternt lager gennem en brandvæg iht. brandtekniskvejledning. Så det er ikke en mulighed.
Hvis det skal være lovligt skal der være en sluse og den kan ikke fungere med scottens snegl sådan lige. Bemærk jeg også har en cellesluse på min løsning.
Her er lige et billede af huset. A er silo og B er fyrrummet (60 kvm garage)
-
Flot hus :) Men jeg ville gerne have set et billede af huset hvor man kan se siloen, og ikke et ejendomsmæglerbillede uden silo 8)
-
Du skal bare åbne øjnene :)
Den er der skam alle 7,5 m3 O0
Den er bygget i tagkrydsplader på nogle stolper under tagkonstruktionen. Til sidst er den beklædt med "hegn" som er i pileflet. Det er nok derfor du tror den ikke er der. Men det er den altså 8)
Den gule pil viser stålrøret hvor pillerne blæses ind. Ikke den hvide stolpe men det kortere stålrør under taget.
Jeg har uploadet et billede mere af huset fra en anden vinkel med siloen (ja den er der altså)
PS - det er ejendomsmæglerfotoet da vi købte huset - he he
-
Hej Kim.
Kanon flot og man kan jo ikke engang se at den er der.
Og iflg dine billeder ser det jo ret genialt ud.
Har der været en garage der ?? For det ser jo lidt underligt ud med det store udhæng.
Med hvad med fugt . Tror du ikke pillerne vil suge noget fra luften. ?
-
Det er et typehus hvor der bare var tiltænkt overdækket terasse. Der er dog overdækket terasse på ca 4x4 meter bag ved silo.
Siloen er uden jordkontakt på siderne. Den hviler på nogle store fliser med tagpap imellem. Der er frit bag ved siloens sider og den er udluftet fint. Så pillerne er helt tørre og der kommer absolut ingen fugt/regn derind. Der var også silo før mit projekt. Den var bare bygget op ad jord og derfor var der begyndende råd i bunden som skulle laves. Så kunne den ligesågodt laves ordentligt :)
-
Manden har tænkt på alt :-)
Flot projekt
-
Ja, nu kan jeg godt se den! Fedt!!! Kommer du ikke ned til mig og bygger en magen til? O0
-
Så kom der 4 tons piller i og siloen holdt og motoren kan trække uden problemer. Herligt ! Det bliver nemt at fylde piller på til vinter 8)
-
Det ser rigtig godt ud :)
I min garage i rummet ved siden af mit fyr, har jeg alle piller liggende i poser.
Hvis jeg i rummet havde en stor kasse ( 5-7 m2) ville man så kunne transportere pillerne gennem væggen i 45 grader til fyrets silo, forholdsvis billigt?
Her tænker jeg på at hvis man købte en ekstra snegl og motor til scotten, kunne sådan en vel bruges?
Har du nogen ide om hvad din motor koster i drift, hver gang fyrets silo skal fyldes op?
Og er der nogen herinde der kender en billig mode at tranportere pillerne på.
Det ville jo være genialt hvis men kunne nøjes med at fylde kassen 2gange i året, og derefter kun skulle bruge motoren til at fragte pillerne efter behov.
-
Prisen for motoren var beskeden. Jeg gav 300 kr for den på DBA (!) Ny pris er ca 5-10.000 kr (!!!!)
Motoren er temmelig dyr i drift !
Den bruger 550 watt. Kører den i 5 min ca 20 gange om året så bliver det til ca 100 minutter i alt. Det giver i alt ca 2 kroners strømforbrug. Jeg har været i banken og låne til første års forbrug......... Det var ikke noget problem..... O0
De 2 kr kunne måske blive til 3 hvis nu startstrøm mv tæller med. Måske er det faktisk kun 4 minutter og kun 17-18 gange om året den skal køre så er vi noget længere nede i forbrug. Du spørger om prisen pr gang. Den er så ca 10 ører.... Jeg håber det var tilstrækkeligt beskrevet om strømforbruget?
Pillerne koster 2,1 kr pr kilo (2100 pr tons) hos Tømmy Mikkelsen spåner i Sorø. Det er blæst ind med en lastbil med "blæser" bagpå. Ingen sække at bære og intet slid og slæb.
Du skal bestille 3 tons for at få det blæst. 3 tons kræver 4,5 kubik fyldt helt ud. Regn med at du skal have lidt mere da man ikke kan fylde en firkantet kasse helt uden at lave lidt specielle løsninger.
-
Hvad med smuld Kim.
Mere eller mindre end sække. ?
-
Hvad med smuld Kim.
Mere eller mindre end sække. ?
Smuld er der helt sikkert mere af. Både pga indblæsning og pga den ekstra snegl transport. Men men men. Jeg skal ikke slæbe rundt på 250 sække a 16 kilo for at få varmen 8)
Jeg har aldrig oplevet smuld som et problem hos mig? En sjat madolie i beholderen har klaret problemerne. Måske skal jeg afveje piller flere gange end andre men intet problem i det. Med lidt øvelse kan man jo se flammen, asken og scotte sneglen og så justere pillemængden derefter. Dvs lidt op/ned afhængig af fed/mager pillemængde.
Prisen på blæste piller er bedre end sækkene. Jeg betalte 2.075 pr tons for 14 dage siden. Et tons træpiller i sække koster mellem 2375 og 2550 kr hos samme sted. Så smuldet er jo bare en del af den billige pris.
-
nu vi lige er ved pille priserne, så er det da vildt dyrt de priser du kommer med, jeg har lige købt 15paller lava piller til 1500kr pr palle.. ^-^