Stokerforum
Pillefyr => Boink, Scotte, Woody, Biocomfort, RTB => Emne startet af: Skatemus efter Sep 10, 2012, 20:01
-
Hejsa skal man han el på varmvandsbeholder når man køre med vvb har ikke elstaven sat til der er føler i varmvandsbeholderen.
-
Hej
Hvis du kører med varmtvandspriotering og bruger fyret til opvarmning af varmt vand, er det ikke nødvendigt med strøm til varmtvandsbeholderen, det klarer fyret fint.
/Kaspar
-
Hvad så når jeg skal lave varmt vand til radiatoren?
-
Som din opstilling er, skal du ikke bruge elpatron.
Så sluk for den.
-
Hvis du har 3-vejs (eller 2-vejs) ventil på din vvb, temperaturføler i vvb og aktiveret varmtvandspriotering i styringen, så er du godt kørende uden strøm til varmtvandsbeholderen.
Når så temp. I vvb falder til under setpunkt minus diff. Vil 3-vejsventilen skifte over så alt det varme vand fra fyret ledes til vvb og ikke rundt i radiatorerne.
Når temp i vvb når setpunkt skifter 3-vejs ventilen tilbage og alt det varme vand fra fyret ledes ud i radiatorerne.
******Edit******
Michael f kom lige mig i forkøbet mens jeg skrev, men jeg håber ovenstående forklarer lidt...