Stokerforum
Pillefyr => Boink, Scotte, Woody, Biocomfort, RTB => Emne startet af: Mortenh efter Sep 05, 2013, 19:51
-
Hej herinde,
Jeg har fået tilbud fra min lokale vvs mand på udskiftning af mit fastbrændselsfyr. Nu står den mellem Vølund pellux 100 og scotte plus 1016. Færdigmonteret er prisen henholdsvis 42000 og 38500 (4000 i tilskud fra Dong Energi på scotte) Da jeg er helt ny i stokerverdenen ville jeg være lykkelig for et par gode råd omkring hvilket et jeg skal vælge??
Jeg skal opvarme 165 km2 renoveret nedlagt landbrug. To voksne og to børn.
Håber jeg rammer stilen mht indlæg herinde :-)
På forhånd tak
Mvh. Morten
-
Hej
Jeg har et scotte som har kørt siden 6 juni. Der var en del indkøring i starten og jeg brugte en del tid i fyrrummet ( jeg har selv indstalleret )
Jeg kom også fra fastbrændsel men har absolut ikke fortrudt byttet
Det køre bare nu og der er et vildt godt forum her med god hjælp til scotte og det er nemt at finde reservedele til det
Jeg vil gerne anbefale scotte jeg kender ikke pellux men det er der sikkert andre der gør
-
Får du brug for hjælp til Scotten, kan du altid få hjælp her på dette fora.
Det er Danmarks mest solgte fyr.
Kig her http://www.nbe.dk/
-
Hej Morten
Et godt råd kan jeg i hvertfald give dig - sæt dig på dine hænder og undersøg markedet hvis du skal have nogle fornuftige tilskud hjem.
Selv har jeg lige fået installeret nyt Scotte Mini træpillefyr for et par uger siden. Alt i alt har det kostet mig ca. 16.000kr færdig monteret og køreklar. Havde også som dig, før et fastbrændselsfyr.
/Frank
-
Tak for responsen :-)
Frank: fornuftige tilskud? Det lyder interesant, hvor kan man undersøge det?
Hvor stort et magasin er tilrådeligt?
-
Tak for responsen :-)
Frank: fornuftige tilskud? Det lyder interesant, hvor kan man undersøge det?
Hvor stort et magasin er tilrådeligt?
Så stort som du har plads til vil jeg sige
Men det afhænger jo også af hvor tit du gerne vil fylde piller på
Jeg har et 500 liters der kan være 300 kg træpiller i
-
Morten
Du skal finde dig en (uafhængig) energikonsulent/rådgiver og få denne til at udregne din reelle energibesparelse. En sådan energibesparelse er ofte meget mere værd end de sølle 4-5.000kr DONG og andre tilbyder, mod du overdrager dem din CO2 kvote besparelse.
Må jeg spørge hvor meget brænde bruger du pt. årligt og hvor gl. er dit fastbrændselsfyr - for det er netop jokeren i forhold til det nye forventet (og lavere) forbrug ved fx. pillefyr.
/Frank
-
Frank
Da jeg hidtil har fyret med affaldstræ/afskæringer fra palleproduktion mm. er der ingen økonomisk besparelse i udskiftning. Det er udelukkende for at undvære arbejdsbyrden med at save træ :-)
Men det vil altså sige at man sælger sin CO2 kvote? Jeg er fastlagt på montøren, men hvordan forholder jeg mig så til hans tilbud? (Hvis jeg ellers kan forklare mig)
-
Morten. den økonomiske besparelse er uinteressant - det er selve energibesparelsen du skal have fokus på.
Paller/afskærd mv. omsat i reelle tæt stakket rm - det er dette du skal sætte op imod et forventet nyt forbrug.
/Frank
PS.
Og lad nu være med at bruge dankortet på nyt fyr før du har fået tilsagn om energitilskud - for så er løbet kørt. ;)
-
PS.
38.500kr synes jeg lyder dyrt hvis det oven i købet er incl. "tilskud" Tror da der er et par seriøse forhandler herinde på dette forum som kan gøre det billigere. ^-^
-
hej det er nok ikke det rigtige forum at spørge om andre fyr end scotte her er vi jo alle scottefan,ikke uden grund ,kører på 6 år uden problemer , men jeg synes prisen er temmelig høj scotte forhandlerne sælger også færdige løsinger.vil du høre om andre fyr skulle du prøve stokerpro
-
Hej Morten
Et godt råd kan jeg i hvertfald give dig - sæt dig på dine hænder og undersøg markedet hvis du skal have nogle fornuftige tilskud hjem.
Selv har jeg lige fået installeret nyt Scotte Mini træpillefyr for et par uger siden. Alt i alt har det kostet mig ca. 16.000kr færdig monteret og køreklar. Havde også som dig, før et fastbrændselsfyr.
/Frank
Hvordan kan du komme ned i den pris med montering?
Det lugter godt nok af at den kvote er blevet solgt mere en 1 gang?
-
Allan
Nixen, Det dufter endda særdeles godt ^-^ og i runde tal ser regnestykket sådan ud:
Tidligere forbrug (træ) 32 rm nyttevirkning 40% 72.500 kwh
Gl. cirkulationspumpe 500 kwh
Ialt 73.000 kwh
Fremtidlig forbrug (træpiller) anslået 6,4 tons nyttevirkning 93% 31.150 kwh
Ny energisparepumpe 100 kwh
Ialt 31.250 kwh
Samlet energibesparelse 41.750 kwh
Solgt til 0,25kr excl. moms 13.000kr
Plus skatteværdien af håndværkerfradrag (montage) samt skrotpris for det gl. fyr. ca. 2.000kr.
Total 15.000kr.
/Frank
PS.
Mit nye træpillefyr kostede incl. pumpe, vvb-prioteringskit samt montage 31.000kr.
-
Super
Og godt og forståligt sat op, det kan jeg li
-
hvordan får jeg selv det tilskud fra dong, eller hvor det kommer fra. jeg køber stoker ved en grosist i vvs.
-
John J
Måske du skulle prøve E.ON - verdens største privatejet energiselskab. ;)
/Frank
-
Frank:
Tak for de gode svar og det udførlige regnestykke. Noget jeg bestemt vil tjekke inden jeg køber.
Med venlig hilsen
Morten
-
Og ud og sparke fyr.
Jeg er ikke skottemand, men pellux 100, med iltstyring, ca 175 m2 ældre hus hvor chefen har børn i pleje.
Bor du i nærheden af Aalborg skal du være velkommen til at kikke .
Mvh Ole
-
Nå her er nok en der har ladet sig inspirerer lidt - tumbs up for intiativet ;D
/Frank
http://www.fyrrum.dk/viewtopic.php?f=17&t=2683
http://www.hedestoker.dk/ansog.asp?
-
Nå her er nok en der har ladet sig inspirerer lidt - tumbs up for intiativet ;D
/Frank
http://www.fyrrum.dk/viewtopic.php?f=17&t=2683
http://www.hedestoker.dk/ansog.asp?
Ja gode ideer kan man jo ikke få nok af.
Tror det er en super god ide nu kan alle søge let og hurtigt uden man behøves at sætte sig ind i tingene og hele beløbet går ubeskåret til kunden fra energiselskabet og det tager kun 2 minutter ;D ;D
Bedste hilsner
Allan