Stokerforum
Pillefyr => Boink, Scotte, Woody, Biocomfort, RTB => Emne startet af: Ravlic efter Nov 25, 2013, 22:10
-
Er lige faldet over en annonce på dba hvor der bliver solgt træpiller til 1500kr Palle. På Sjælland.
Det lyder som et godt tilbud
Er der Nogle som har prøvet dem
Ved ikke om jeg skal prøve et ton.
Giv endelig et respons.
-
Hej
Helt ærlig, det er jo ikke nemt at svare på, der er vel flere hundrede der sælger på sjælland. Lad os få et link. ;)
-
Ja, der er alt for få oplysninger, der er faktisk ingenting at besvare :(
Men generelt om piller og forhandlere:
Forhandleren:
En dansk forhandler skal have CVR nummer, jeg ved ikke hvad udenlandske forhandlere skal have.
Indtast aldrig kreditkort på usikre linier, generelt skal man have god mavefornemmelse for at bruge kort på udenlandske sider, jeg vil klart anbefale at bruge Paypal eller tilsvarende.
Forhandleren skal være genkendelig, altså ikke noget uden navn, eller hemmelig telefonnummer.
Pillerne:
Er prisen pr ton? mange har kun 900kg pr palle? Hvad er fugtigheden i pillerne? vand er tungt men brænder skidt. Er der meget smuld? og betyder det noget for ens fyr? hvad koster leveringen?
Hvis du køber piller i kvaliteten DIN eller DIN+ ved en ordentlig forhandler, er du sikret en god pille, eller muligheden for at klage. Men der er ingen tvivl om at man sikkert fint kan få gode piller uden kvalitetsstempler.
MVH. Kenneth
-
Hej det er også rigtigt
http://www.dba.dk/traepiller-8-mm-din-kvalit/id-1004734445/
Link kan se det er lava piller og der er 975 kg på en Palle så det et jo godt nok
-
Tja, jeg har aldrig selv brugt Lava, men da de opfylder DIN+ så burde de jo være ok. Ellers så kan man jo klage, desværre har manden der sælger pillerne hemmeligt telefonnummer, men det behøver ikke betyde noget, bare lidt underligt at man som sælger ikke står åbent frem.
Men når de skal afhentes, kan man jo betale når man har fået sine varer ;)
-
Jeg bruger lava der er en del smuld i men ikke mere end scotten æder det uden problemer de tænder fint og brænder også fint laver lidt askekage
Pillerne er ikke ret lange men fine lyse i farven
Dog er der en del gnister når man kigger ned til ilden det skyldes nok smuldet
Forhandleren kender jeg intet til
-
Hej det er også rigtigt
http://www.dba.dk/traepiller-8-mm-din-kvalit/id-1004734445/
Link kan se det er lava piller og der er 975 kg på en Palle så det et jo godt nok
Det er sikkert noget lusk ved den sælger - Energi7.dk sælger Lava, med tysk moms til 1.770 kr, så jeg tvivler på at de kan sælges med dansk moms til 1.500 kr.
-
Lawa er en udmærket pille hvis jeg ikke kan få RW piller bruger jeg Lawa
-
Efter lidt let søgning på nettet (krak), får man da både Københavns Lufthavn, samt Tømrer-Thomas. Det kan være vi jyder skal til at lægge vores grænsehandel på Djævleøen istedet for. ^-^
/Frank