Stokerforum

Pillefyr => Boink, Scotte, Woody, Biocomfort, RTB => Emne startet af: Syhler efter Dec 24, 2013, 11:35

Titel: Julegave
Indlæg af: Syhler efter Dec 24, 2013, 11:35
Hvad har du købt i julegave til dit pillefyr ?


Glædelig jul til alle på Stokerforum...
Titel: Sv: Julegave
Indlæg af: N P K efter Dec 24, 2013, 11:53
Ikke noget

Men det må spise alle de piller det har brug for :)

Titel: Sv: Julegave
Indlæg af: thomas_h efter Dec 24, 2013, 12:56
Ekstra gode piller i aften, selvfølgelig  ;D
Titel: Sv: Julegave
Indlæg af: MHES efter Dec 24, 2013, 13:17
Vores pillefyr får speciel julebehandling...
...min kone samler alle nøddeskaller fra julegodterne, og i bedste "intet skal gå til spilde stil" bliver de tilsat i pillebeholderen  ;)

Det gavner mange ting:
 - Vi får varme
 - Verden sparer CO2
 - Pillefyret får juleknas
 - ...og min kone får fred i sindet  ;)

Jeg nænner ikke at fortælle hende at det nok ikke opvejer de andre ting hun gør i løbet af året, det er jo jul  ;D ;D ;D

Rigtig glædelig jul herfra

Hilsen
Michael
Titel: Sv: Julegave
Indlæg af: Frank Chr. efter Dec 24, 2013, 14:26
Også herfra ønskes alle en rigtig glædelig og hjertevarm jul. :)

Med julehilsen
/Frank

PS. Ingen julegaver til mit pillefyr - det propper så rigeligt i sig til dagligt... Ho ho ho...! ^-^
Titel: Sv: Julegave
Indlæg af: MarkL efter Dec 24, 2013, 21:33
Nå, men så vil jeg fortælle hvad jeg har FÅET af svigermekanikken:

Røgtemp sensor
Flow måler
Silo måler

Hehe, så nu skal der leges næste gang fyret skal renses. Kan der være to temp ting i returen på sådan en dyklomme? Der sidder jo en til shunten.

Rigtig god jul til jer også :D
Titel: Sv: Julegave
Indlæg af: Ole S efter Dec 24, 2013, 23:33
Hej

Hun er sgu blevet renset og børstet idag, så ikke mere herfra. Det er ikke længe siden hun fik en ny blæser, så nu regner jeg ikke med at skulle koste på hende de næste mange år.
Titel: Sv: Julegave
Indlæg af: NK efter Dec 25, 2013, 01:34
Vores pillefyr får speciel julebehandling......min kone samler alle nøddeskaller fra julegodterne, og i bedste "intet skal gå til spilde stil" bliver de tilsat i pillebeholderen  ;) Det gavner mange ting: - Vi får varme - Verden sparer CO2 - Pillefyret får juleknas - ...og min kone får fred i sindet  ;) Jeg nænner ikke at fortælle hende at det nok ikke opvejer de andre ting hun gør i løbet af året, det er jo jul  ;D ;D ;D Rigtig glædelig jul herfra HilsenMichael

haha, stærk nok.
Var ikke klar over at man måtte/kunne det.
Hvad kan hun/I ellers anbefale?


En gang rens i weekenden fik min. Og lidt shineup så alt er total clean.
Glædelig jul til alle også herfra.
Titel: Sv: Julegave
Indlæg af: Rikke, Fyn efter Dec 25, 2013, 19:32
det blev renset og silo fyldt op d. 23 - og vil da salme resten af alle de bogbælger op som ligger i skoven og tørre dem om de kan brænde