Stokerforum

Pillefyr => Boink, Scotte, Woody, Biocomfort, RTB => Emne startet af: per dalgård efter Jun 27, 2014, 08:25

Titel: Kompressor rens set punkter ??
Indlæg af: per dalgård efter Jun 27, 2014, 08:25
Jeg har monteret kompressor rens og vil gerne her høre om hvilke set punkter der skal til ?
Efter hvormange kg. piller etc .

V H Per
Titel: Sv: Kompressor rens set punkter ??
Indlæg af: xkfc efter Jun 27, 2014, 12:19
Hej Per
Der findes ingen regler  :)
Det er behovet der bestemmer, så har du nogle skod piller kan du rense for hver 5kg, Hvis det bare kører perfekt kan du nøjes med at rense når fyret alligevel slukker.

Hilsen Kenneth
Titel: Sv: Kompressor rens set punkter ??
Indlæg af: per dalgård efter Jun 27, 2014, 16:18
Tak for svar , og jeg har nogle 1st klasses piller så fint med når fyret er slukket men hvordan skal jeg indstille dette i styringen ???

V H Per.
Titel: Sv: Kompressor rens set punkter ??
Indlæg af: MHES efter Jun 27, 2014, 16:29
Hej Per,

Hvis du sætter antal kg før kompressorrens til 999 kg, så kommer dit kompressorrens forhåbentlig aldrig til at rense på kg  ;)
Det med st den udfører kompressorrens når den stopper, det er helt standard så du skal ikke gøre andet end at indstille en udgang til kompressorrens.

Når fyret kører, tæller en kg-tæller hvor mange træpiller der er kør gennem brændren og når indstillet antal kg (999 kg) er opnået fyres kompressorrens af og tælleren nulstilles.
Det samme sker hver gang fyret stopper, så derfor vil du sandsynligvis aldrig opleve at den renser på kg.

Hilsen
Michael

Tak for svar , og jeg har nogle 1st klasses piller så fint med når fyret er slukket men hvordan skal jeg indstille dette i styringen ???

V H Per.
Titel: Sv: Kompressor rens set punkter ??
Indlæg af: per dalgård efter Jun 27, 2014, 18:30
Tak for svaret , det prøver jeg lige ........