Stokerforum
Pillefyr => Boink, Scotte, Woody, Biocomfort, RTB => Emne startet af: Soljatak efter Nov 29, 2014, 15:34
-
Kan det lade sig gøre at udvide en 320 l silo med yderligere en 320 l silo, evt. med lidt klipning og lapning?
(Jeg ved godt at der findes et udvidelsessæt, men jeg ville få en støtte silo, hvis ovenstående kunne lade sig gøre).
-
Hej
Selvfølgelig kan det lade sig gøre, du klipper da bare de to sider af, der er vinkelrette ift gulvet, og derefter bolter dem sammen.
-
Det kan du godt , jeg har bygget en 200 og en 320 sammen og så er siderne forhøjet med 20cm ,men der skal klippes måles og bores lidt :P, 2 af de forhøjet sider er med hængsler på ,så de kan slås ned når den fyldes , de 20 extra cm i højden giver mange extra kg , jeg lavede noget af siderne i de plader jeg ikke skulle bruge , hvor mange liter den er på nu ved jeg ikke , men der kan være 330 kg i den ^-^
-
Jeg har bygget ovenpå med sider, mener de er 42cm. Så med top kan jeg have 375kg. Der er låge så jeg kan fylde 275kg fra gulvet. De sidste 100kg skal jeg op på en skammel.
Hvis du alligevel skal købe en 320l mere, ville jeg købe en 500l (1*1m)og så sætte sider på hvis ikke det er nok.