Stokerforum
Pillefyr => Boink, Scotte, Woody, Biocomfort, RTB => Emne startet af: BoinkUser efter Dec 11, 2015, 16:48
-
Hej,
Vi er ved at være nået langt med vores v13, hvor man betjener pillefyret fra en Android App. :)
I den forbindelse har vi gjort det muligt for eksisterende brugere at opgradere deres v7, v7 RTB eller v10 til det nye system, hvor man bruger en Android App i stedet for betjening direkte på styringen. Det kræver et nyt program i styringen, som slår menuen fra, så man på styringen alene har mulighed for at starte, stoppe og nulstille en alarm.
Konceptet er enkelt, man starter sin app på en telefon eller tablet, og så søger den selv efter fyret på netværket. Man behøver ikke at være online, men styring og tablet skal være på samme netværk. Herefter har man fra sin telefon eller tablet samme muligheder som man havde på sin styring.
Vi har brug for nogle betatestere, men forbeholder os ret til uden yderligere begrundelse ikke at medtage alle. Deltagelse afhænger af antal tilmeldte og udstyr.
Tilmelding foregår på dette link:
http://www.nbe.dk/program-download/
(tryk BETATEST AF ANDROID V13 APP nederst til højre)
Bliver du valgt til testen, vil du høre nærmere i starten af næste uge.
På ovenstående link kan du også læse en række spørgsmål og svar. Har du flere spørgsmål, tager vi gerne imod i denne tråd.
Vedr. iPhone/iPad så er der også en app på vej, den er dog ikke klar til test endnu.
(http://www.stokercloud.dk/v13.jpg)
Mvh. Jens
-
Det vil jeg gerne være.. Det ansøger jeg om når jeg kommer hjem senere idag
-
Hej Jens .
jeg kan ikke tilmelde mig med hverken mit serie nr 1676 eller lamborg ?
-
Du skal ud i styringen og skrive ned et 10 cifret nummer som du kun finder der.
Mener det står i fanen system.
Mvh.
Dennis
Hej Jens .
jeg kan ikke tilmelde mig med hverken mit serie nr 1676 eller lamborg ?
-
er der styring af solvarme i APP'en ?
-
I styringen står serie nr 1676 ?
-
Åh man skal skrive de rigtige tal i styrings kodeord ned og ikke bytte om på dem :-)
Virker :-)
-
er der styring af solvarme i APP'en ?
Ja det er der.
Bare for at slå det fast til alle der læser med, det er selvfølgelig styringen der regulerer, appen bruges alene til at lave opsætning (setup parametre f.eks. ønsket kedeltemperatur) og aflæse (f.eks. grafer, forbrug mv.). Dvs. styringen regulerer uanset om en app er tilsluttet eller ej.
Mvh. Jens
-
Vil min stokercloud være som den er nu ?
Skal ikke ha opdateret da jeg ikke har hverken telefon eller andet der kan bruges hvis man opdaterer.
V13 er jo fint nok med en on og off knap, og en til at afstille alarm.
Synes da det er fint med v 13, så serveren, hvis den hedder det, kan spare noget strøm.
Meen er jo glad for min v10er som den er nu :)
MEN, synes det kunne være smart, hvis man kunne ha begge dele.
V13 til hverdag, når det bare står og kører derud af, men mangler så lige en knap, man kunne trykke på, så man fik fuld skærm på sin styring, hvis der skulle justeres lidt med afvejning, blæser eller lign.
Altså v13 til hverdag og den sidste version, nu 10.522, man kunne skifte mellem, UDEN factory reset eller opdatering til 10.522, men dette er måske ikke muligt :-[, men det ville dælme være fint for dem der ikke gider slæbe div med ud i fyrrummet for at stille lidt på deres fyr ;)
-
Hej,
Det er baseret på at man har en tablet/ipad eller smartphone. Har man ikke det er det bedst at blive på den version der ikke understøtter tablets.
Ellers kan tablets anskaffes i mange prisklasser i diverse byggemarkeder mv. Det behøver ikke være en af de dyre.
Mvh. Jens
-
Så fik jeg mig tilmeldt. Ventet spændt
-
Beklager bruger ikke Android Apps.
Har kun Apple i huset
-
Ok, er planen at de ændringer og tilføjelser der er lavet i V13, porteres til en version der giver samme muligheder på en V10 - dog uden at jeg skal fedte rundt med en en tablet?
Ellers vil jeg mene at jeg har købt katten i sækken og efterfølgende ikke har stor brug /behov for min touch skærm på min V10?
Jeg vil gerne opgradere , da jeg gerne vil have nu tilføjelser og styring af solvarme, men det skal være muligt at kontrollere og sætte op fra min v10 touch, og ikke kun en tablet.
-
Vedr valg af udgange i V13
Kommer det sådan at man kan vælge NC så man
ikke skal til at lave ny rørføring med mere ???
Her læst i V7 skulle den funktion være fjernet ???
-
Hej
Jeg vil straks tilmelde mig, når jeg kommer hjem og kan se mit serienummer. ;)
Hvis jeg er heldig vil jeg benytte lejligheden til at købe en Android Tablet. Er der nogen krav/ønsker/begrænsninger i forhold til skærmstørrelse og android version?
mvh
Ole
-
Jeg melder mig også i koret der venter med spænding.........
-
Har tilmeldt mig :) :)
Dette var lige en af mine tanker, at der kunne være lækket man kunne, og det på trods af at jeg godt kan se at man jo bare kunne gå over internettet og så bruge stokercloud via sin smartphone.
Så helt sikkert ja, det kunne være sjovt at være med til at afprøve denne app, da jeg i forvejen stort set kun bruger tlf eller pc til at lave ændringer i styringen.
Håber dog at man senere vil udvikle en styring så man stadig kan bruge sin styring ude ved sit fyr som man altid har kunnet, og samtidig kan bruge sin tlf eller pad til det samme.
Hilsen Jan
-
Hej igen
Tak for tilmeldingerne indtil videre, der vil snart komme nyt til jer.
Og så vedr. udgange og NC og NO, nej der vil ikke længere være mulighed for begge dele.
Vedr. om der kommer en styring der kan begge dele både betjening på selve styringen og app understøttelse, så umiddelbart nej, det er ikke planen.
Og til sidst vedr. valg af tablet. Der er ikke de store krav. For øjeblikket skal det helst være Android 4.1 eller højere, og de fleste opløsninger/skærmstørrelser er understøttet (dvs. fra 800x480 og op). 512 MB ram er en god ide, vi har ikke set det køre på mindre, men heller ikke afvist det kan lade sig gøre. Vedr. processor er det nok godt med en dual core, igen har vi ikke afvist det kan køre på en single core (men heller ikke prøvet det). For at opsummere, langt de fleste tablets på markedet, også de fleste helt billige lever op til ovenstående krav.
Mvh. Jens
-
Venter spændt på at se og prøve det af. Kører både mobil og tablet. Det er heldigvis fremtiden med mobile enheder. Og så ikke mere tuderi over den v.10 styring jeg har købt. Livet er også for kort til at drikke dårlig rødvin. Så lad os glæde os over, at vi har købt et produkt der konstant bliver forbedret.
-
Lige et lille service tips.
Jem og klyt sælger Denver 9 " tablet med duel core og andriod 4.2 til 378;-
-
Lige et lille service tips.
Jem og klyt sælger Denver 9 " tablet med duel core og andriod 4.2 til 378;-
Virker OK :)
Skrevet på sådan en.
-
Nu er jeg ikke den store nørd så er der nogen som kan forklare hvad udgange til NC og NO er for nogle??? :-\
-
Jeps, for det kræver ikke en nørd at forklare ;)
NO står for Normally Open og betyder egentlig en kontakt i et relæ der ikke er sluttet (forbindelse igennem) når der ikke er spænding på spolen i relæet.
NC står for Normally Closed og betyder egentlig en kontakt på et relæ der er sluttet (forbindelse igennem) når der ikke er spænding på spolen i relæet.
NO kaldes også for en sluttekontakt og NC for en brydekontakt.
I en NBE styring refererer NO og NC til om der kommer spænding ud på udgangen fra styringen når udgangen er "tændt" (NO) eller når udgangen er slukket (NC).
Almindeligvis vil man vælge en udgang der giver spænding ud når udgangen er "tændt", f.eks. er det jo rimelig smart at cirkulationspumpen får spænding når den skal køre ;)
...men, hvis man har fået monteret sin 3-vejs VVB-ventil "forkert", sådan at den sender fremløbet fra kedlen til VVB'en når der ikke er spænding til den og sender fremløbet fra kedlen til huset når der er spænding til den, så er det "smart" at kunne vælge NC-udgang i stedet.
Det gør jo at der "normalt" kommer spænding ud (huset opvarmes) og når VVB'en skal opvarmes, så kommer der ingen spænding ud.
Problemet er bare at i en fejlsituation vil spændingen til udgangene blive afbrudt af et "hovedrelæ" i styringen, og så vil en 3-vejs ventil skifte til "forkert" stilling.
Hilsen
Michael
Nu er jeg ikke den store nørd så er der nogen som kan forklare hvad udgange til NC og NO er for nogle??? :-\
-
Nu er jeg ikke den store nørd så er der nogen som kan forklare hvad udgange til NC og NO er for nogle??? :-\
Har du sat rørene forkert i en 3 vejsventil, kan man bruge funktionen til at få ventilen til at fungere omvendt.
Altså så den elektrisk er forbundet omvendt af funktionen.
Når den normalt vil være åben, er den i stedet lukket.
-
Tja ved sgu ikke om jeg blev så meget klogere men håber min VVS-mand og elektriker har mere styr på det... Jeg er pt netop i gang med at få installeret en vandtank på min brændeovn så opdateringen kommer på et fint tidspunkt
-
Så fik jeg også tilmeldt mig, og håber min bliver udvalgt til test da min V10 styring driller på touch display delen serienummer 420
-
hvad med stokercloud, forsætter det som altid, selvom man skifter over til tablet.
Hilsen Anders
-
hvad med stokercloud, forsætter det som altid, selvom man skifter over til tablet.
Hilsen Anders
Det gad jeg også godt at vide.
Venter lige til æbleversionen kommer og prøver min lykke
-
Cloud er det samme ja.
-
Den gamle Cloud virker stadig ja, men der kommer formentlig også en Cloud V2, som ligner tablet billedet og som også kan lidt mere end den nuværende cloud.
-
Ø Jens. Er du færdig med at vælge testere ? I dit første indlæg den 11 dec. skrev du, at testere vil få svar om en uge. Nu er der gået knapt et år (2015 til 2016) :)
Godt Nytår til alle brugere af Stokerforum
-
@ Jens
hvordan fungerer det, hvis man har valgt at køre appen via et æble produkt - ved godt den ikke er der endnu- og senere skifter til Andriod, eller vice versa.
kan man skifte enhed, hvor især enheds styresystem ændres, eller bliver man låst til enten æble eller Andriod system som man registrerer sig med i første omgang?
-
Har lige tilmeldt mig med min macbook pro hvor jeg har parallels desktop op men en virtual machine der køre android håber jeg kan teste denne mulighed til os appel bruger :-)
-
Er der nogen der ved om Suncomfort styringen på den ene eller anden måde kommer med ind over v13eller om den bliver overflødig.
Mvh Steen
-
Iphone/iPad
Er der nogen der ved hvor langt V13 er nu??
Vil gerne teste V13
Mvh Søren
-
V13-softwaren på styringen er langt og testes indgående af beta-testere ;)
Den tilhærende app testes ligeledes indgående, men på nuværende tidspunkt kun på android platformen.
Hilsen
Michael
Iphone/iPad
Er der nogen der ved hvor langt V13 er nu??
Vil gerne teste V13
Mvh Søren
-
Er der nogen der ved om man med den nye v13 eller bare på et snarligt tidspunkt kommer til at kunne få notefikation eller e-mail når man når under min i silo? Så man undgår at fyret løber tør hvis man skulle glemme det ::)
-
Ja, det ville være en og feature
-
Hej
Det lyder da rigtig spændende, så er hermed blevet tilmeldt :)
-
er der noget nyt om hvornår der evt kommer noget til IOS/Apple? ;D ;D
-
Er der flere indstillings muligheder for flowmåler i v13 beta??
Har fået en af små sort som viser 30000l og 999,9kw :-(
-
er der noget nyt om hvornår der evt kommer noget til IOS/Apple? ;D ;D
Jeg ventede også på den, men har nu fået at vide, at der pt. ikke udvikles til iOS.
Jeg har installeret Bluestacks på min bærbar win 10 og det kører fint, bortset fra at min display på styringen ser ud til at være på stoffer.
Det satser jeg på at kan finde en løsning på snart.
-
Jeg havde samme tanke med pc og har skrevet mig op men intet hørt :'( så nok desværre ikke noget v 13 til mig endnu øv øv
-
Er just ved at indkøre en v.10 styring.
Hvis man vælger at opgradere til v. 13, er det så muligt senere at fortryde og gå retur til v. 10 - naturligvis uden de nye features?
Bliver indstillinger resat ved op/nedgradering?
/Leif
-
Er just ved at indkøre en v.10 styring.
Hvis man vælger at opgradere til v. 13, er det så muligt senere at fortryde og gå retur til v. 10 - naturligvis uden de nye features?
Bliver indstillinger resat ved op/nedgradering?
/Leif
Hej Leif
Jeg mener, at du kan vende tilbage til din V10 ved at først slukke fyret, tage strømmen af, holde factory reset-knappen nede inden du sætter strøm til igen.
Du skulle i så fald vende tilbage til den V10 men mister dine indstillinger.
Jeg ved ikke hvilke version 10 den nulstiller til, men så kan du jo opdatere igen via din styring, til den seneste.
Tag evt. en skærmprint af alle dine indstillinger, eller skriv dem ned.
Jeg har et billede af alle sider fra clouden på min pc.
Skal snart opdatere dem med billeder fra v13 div. sider. Så sparer du da en del besvær.
Hilsen
/Nick
-
Vil jeg kunne bruge følerne fra SunComfort på V10(V13) styringen?
/Leif
Fandt selv svaret.
Det er godt nok NTC følere men de er på 10Kohm :(
Vil de 2 styringer kunne kobles sammen via 'bus' forbindelsen eller er det 5 nye følere + flow måler? >:(
-
Hvor er der et link til selve app'en til Android - det er vel ikke den nuværende StokerApp, men en ny ???
Hej,
Vi er ved at være nået langt med vores v13, hvor man betjener pillefyret fra en Android App. :)
I den forbindelse har vi gjort det muligt for eksisterende brugere at opgradere deres v7, v7 RTB eller v10 til det nye system, hvor man bruger en Android App i stedet for betjening direkte på styringen. Det kræver et nyt program i styringen, som slår menuen fra, så man på styringen alene har mulighed for at starte, stoppe og nulstille en alarm.
Konceptet er enkelt, man starter sin app på en telefon eller tablet, og så søger den selv efter fyret på netværket. Man behøver ikke at være online, men styring og tablet skal være på samme netværk. Herefter har man fra sin telefon eller tablet samme muligheder som man havde på sin styring.
Vi har brug for nogle betatestere, men forbeholder os ret til uden yderligere begrundelse ikke at medtage alle. Deltagelse afhænger af antal tilmeldte og udstyr.
Tilmelding foregår på dette link:
http://www.nbe.dk/program-download/
(tryk BETATEST AF ANDROID V13 APP nederst til højre)
Bliver du valgt til testen, vil du høre nærmere i starten af næste uge.
På ovenstående link kan du også læse en række spørgsmål og svar. Har du flere spørgsmål, tager vi gerne imod i denne tråd.
Vedr. iPhone/iPad så er der også en app på vej, den er dog ikke klar til test endnu.
(http://www.stokercloud.dk/v13.jpg)
Mvh. Jens
-
Hvor er der et link til selve app'en til Android - det er vel ikke den nuværende StokerApp, men en ny ???
Hej,
Den er her:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nbe.pelletburner&hl=da
Men tilmeld dig først her:
http://www.nbe.dk/program-download/ (under Aktiver styring med app betjening)
Mvh. Jens
-
Tak, Jens.
Kan man kun have tal som kodeord - synes ikke man kan taste bogstaver i kodeord på app'en ?
mvh Flemming
-
Tak, Jens.
Kan man kun have tal som kodeord - synes ikke man kan taste bogstaver i kodeord på app'en ?
mvh Flemming
Ja, det er styringens kodeord og det er altid cifre. Det er ikke det selvvalgte kodeord på clouden.
Mvh. Jens
-
Hej Jens
Er det ikke muligt at få funktionen igen hvor vi kan
vælge mellem NC og NO ?
Jeg kan ikke bare lige lave mit rørføring om og har ikke lyst til
at skille en masse af for at kunne ændre det.
Er godt klar over man kan vende det med er relæ, men det
er jo bare mere unødvendig elektronik for noget som vi har kunnet
skifte i menuen...
-
Hej Jens
Er det ikke muligt at få funktionen igen hvor vi kan
vælge mellem NC og NO ?
Jeg kan ikke bare lige lave mit rørføring om og har ikke lyst til
at skille en masse af for at kunne ændre det.
Er godt klar over man kan vende det med er relæ, men det
er jo bare mere unødvendig elektronik for noget som vi har kunnet
skifte i menuen...
Hej Frank
Det er for øjeblikket ikke noget vi har planer om at indføre igen.
Mvh. Jens
-
syntes det er rigtig træls vi forbruger igen
lades i stikken og skal bruge ekstra penge
Og lave installation når det er funktioner som
har stået beskrevet i jeres vejledninger / manual på V10
Så jeg håber at man vågner op og for genindført
Mindst NC og NO funktion.
Det syntes jeg faktisk i skylder os :-)
Hej Jens
Er det ikke muligt at få funktionen igen hvor vi kan
vælge mellem NC og NO ?
Jeg kan ikke bare lige lave mit rørføring om og har ikke lyst til
at skille en masse af for at kunne ændre det.
Er godt klar over man kan vende det med er relæ, men det
er jo bare mere unødvendig elektronik for noget som vi har kunnet
skifte i menuen...
Hej Frank
Det er for øjeblikket ikke noget vi har planer om at indføre igen.
Mvh. Jens
-
syntes det er rigtig træls vi forbruger igen
lades i stikken og skal bruge ekstra penge
Og lave installation når det er funktioner som
har stået beskrevet i jeres vejledninger / manual på V10
Så jeg håber at man vågner op og for genindført
Mindst NC og NO funktion.
Det syntes jeg faktisk i skylder os :-)
Hej Jens
Er det ikke muligt at få funktionen igen hvor vi kan
vælge mellem NC og NO ?
Jeg kan ikke bare lige lave mit rørføring om og har ikke lyst til
at skille en masse af for at kunne ændre det.
Er godt klar over man kan vende det med er relæ, men det
er jo bare mere unødvendig elektronik for noget som vi har kunnet
skifte i menuen...
Hej Frank
Det er for øjeblikket ikke noget vi har planer om at indføre igen.
Mvh. Jens
Vi har en sikkerheds funktion, der slukker alle Udgange via et hovedrelæ, når fyret ikke bruges eller ikke er i drift,
dvs. at der kan ikke være strøm på en udgang, når fyret ikke er i drift...
derfor vil det ikke være muligt at genindføre NC/NO valg, uden at fjerne denne sikkerheds funktion.
Hvis anlægget er samlet efter anvisningerne dvs. ventiler er vendt rigtigt, er der ikke et problem.
Det er kun hvor ventilen er vendt forkert det kunne være rart med muligheden for NC/NO...
Normalt sidder ventilen med omløber og kan vendes forholdsvis nemt...
Håber det giver en forklaring på hvorfor vi ikke bare lige genindfører NO/NO igen...
/ Jannich
-
Desværre var manual ikke lige så god vedr montering af 3 vejsventil
den gang jeg fik mit fyr sat op, der var en del der fik dem monteret
forkert, og det er jo så en fejl fra vores side men skyldtes dårlig
dokumentation, Det er rettet i dag så man ikke er i tvivl om
At AB skal til fyr A til vbb og B til hus.
Men i de første mange år var det ikke et problem for jer at den stod med
strøm på, det er det så åbenbart nu, og reelt bær man jo slet ikke pille
i fyret uden 240 vac er afbrudt ved en afbryder eller stik er trukket ud.
Men jeg må jo så bare lappe det med en relæ eller lignende...
syntes det er rigtig træls vi forbruger igen
lades i stikken og skal bruge ekstra penge
Og lave installation når det er funktioner som
har stået beskrevet i jeres vejledninger / manual på V10
Så jeg håber at man vågner op og for genindført
Mindst NC og NO funktion.
Det syntes jeg faktisk i skylder os :-)
Hej Jens
Er det ikke muligt at få funktionen igen hvor vi kan
vælge mellem NC og NO ?
Jeg kan ikke bare lige lave mit rørføring om og har ikke lyst til
at skille en masse af for at kunne ændre det.
Er godt klar over man kan vende det med er relæ, men det
er jo bare mere unødvendig elektronik for noget som vi har kunnet
skifte i menuen...
Hej Frank
Det er for øjeblikket ikke noget vi har planer om at indføre igen.
Mvh. Jens
Vi har en sikkerheds funktion, der slukker alle Udgange via et hovedrelæ, når fyret ikke bruges eller ikke er i drift,
dvs. at der kan ikke være strøm på en udgang, når fyret ikke er i drift...
derfor vil det ikke være muligt at genindføre NC/NO valg, uden at fjerne denne sikkerheds funktion.
Hvis anlægget er samlet efter anvisningerne dvs. ventiler er vendt rigtigt, er der ikke et problem.
Det er kun hvor ventilen er vendt forkert det kunne være rart med muligheden for NC/NO...
Normalt sidder ventilen med omløber og kan vendes forholdsvis nemt...
Håber det giver en forklaring på hvorfor vi ikke bare lige genindfører NO/NO igen...
/ Jannich
-
Hejsa det vil sige at jeg så skal sætte min 3 vejs ventil over på fremløbet har den på returen nu? har fået en vvs til at leve det og han holdt fast i at ventilen skulle på returen.
-
@jannich
I version 10.0522 mener jeg også at i slukker strømmen med relæ.
Nu har jeg prøvet at stille på udgang til min 3 vejsventil mellem NC og NO
som jeg ser det er forskellen kun om den :
Ved NC sender 240 vac ud til ventil når den sender varme ind i huset
Ved NO sender 240 vac ud til ventil når den sender varme over i VBB
Så når fyret ikke er i drift står der heller ikke spænding ud til min 3 vejsventil
I version 10.0522 også kan jeg da ikke forstå din undskyldning for det ikke er der
mere.
Syntes i skal tage det op engang mere for det er jo kun under drift det er vigtig
at kunne skifte mellem NC og NO
I øvrigt er den ledning som går ud til 3 vejsventilet en 3 leder hvor der er
Fast fase og nul på de 2 af dem brun og sort ledning og den blå er styrerledningen.
-
Hejsa det vil sige at jeg så skal sætte min 3 vejs ventil over på fremløbet har den på returen nu? har fået en vvs til at leve det og han holdt fast i at ventilen skulle på returen.
Hej Torben
Det har intet med sagen at gøre om den sidder på fremløb eller retur. Den skal bare vende rigtigt, efter den placering den nu har.