Stokerforum
Pillefyr => Boink, Scotte, Woody, Biocomfort, RTB => Emne startet af: Andreas3220 efter Feb 17, 2016, 07:27
-
Motoren er gået i stykker. Er der et sted jeg kan få fat i én i Gribskov Kommunne
Jeg står i akut nød. Huset er koldt, jeg kan ikke få fat på min vvs'er. Nok pga. vinterferie.
Sagen er at motoren der transporterer pille fra den lille silo (black star mini 10kw) til faldslangen er gået i stykker. Den kører i hvertfald ikke. Derfor vil jeg skifte motor. Jeg har forsøgt at ringe til solbjerghus pillecenter, men de forhandler ikke pågældende motor. Hvor i nordsjælland kan jeg få sådan en?
Normalt køber jeg via hedestoker, men en dags ventetid er bare ikke sagen. Håber I kan hjælpe?
Mh Andreas
-
Hej
Jeg kan kører forbi Hedestoker på vej hjem i dag.
Jeg bor i Dragør, men skal forbi Smørum på vej hjem.
Mvh Søren
-
Hej
Jeg kan kører forbi Hedestoker på vej hjem i dag.
Jeg bor i Dragør, men skal forbi Smørum på vej hjem.
Mvh Søren
Det var da brugbart hjælp ;)
Eller kan du kigge på forhandlerkortet http://www.nbe.dk/forhandlere/ jeg vil tro at de fleste har en på lager.
Ny aner jeg ikke om der er plads, men hvis det var muligt ville jeg skifte motoren ud til den med udvendigt gear på 10W.
-
hej har du tjekket kondensator mvh erik
-
Jeg rammer nok Videbæk om ca 1-1,5 time
Så ring lige hvis du har brug for hjælp (60855955)
-
Hej TUsind tak for tilbud om hjælp.
Det er min mors fyr i Tisvilde. Og pga. kulden har jeg valgt at tage hende med til København, hvor jeg bor :-)
Hedestoker sender mig en 'robust snegl' som skulle kunne trække et større pres. Der er en 11 meter lang snegl fra udendørs silo til den lille mini silo. Det giver en del smulder. Og derfor har jeg haft mange problemer med at sneglen ikke kan tåle modstanden. Nu prøver jeg denne nye type snegl, som skulle være fremme i morgen. Mange tak for de hurtige tilbagemeldinger. Og Søren for dit generøse tilbud om hjælp.
Mh Andreas
-
Fedt forum!
Altid hjælp at få online... Og så lige en tråd som denne 8)
Respekt ;)
-
fik du en ny snegl ? passede den lige på ?
-
ja, i går modtog jeg en ny og 'robust' snegl, som jeg installerede. Det hele kører nu. Bortset fra at kompressorrens gør at fyret skal el-optænde på ny hver gang. Er det normalt? Det kan jeg nemlig ikke forestille mig og huset bliver ikke rigtigt varmt fordi fremløbstemp. svinger mellem 46 og 53. :-)
-
Har du lavet en ny afvejning efter du har skiftet snegl
-
jep, ny afvejning. Jeg tror det handlede om den høje frekvens af kompressor-rens. Der gjorde at temperaturen ikke kunne komme op. :-)