Stokerforum
Pillefyr => Boink, Scotte, Woody, Biocomfort, RTB => Emne startet af: MG efter Mar 04, 2017, 10:37
-
Nogen der har været ude for det her og hvad gjorde i
Og så på en lørdag knægget snegl ved motor
(https://s15.postimg.org/pbkn661rr/20170304_113444.jpg) (https://postimg.org/image/pbkn661rr/)
-
kan den svejses, har sikkert adgang til co2 svejser, hvis det er aktuelt.
Hilsen Anders
-
Tror det bliver noget hø. Har selv svejser.
-
kan du tage et billed af stumperne, hvad har du af svejseværk.
-
Ved godt at det ikke hjælper dig i dag, men er det der ikke dækket af garanti ?
Synes også man hører om flere og flere af de RTB der laver det stunt...
-
Den er knækket på en sjov måde.. men der er jo garanti på endnu
-
Lige for en ordens skyld.
Der hvor bruddet er, skal der slibes og mases en del, for at få plads til en svejsning, , derfor er reparation droppet.
Mg har brændeovn og klarer sig med den, indtil han forhåbentlig får en ny snegl på garantien på mandag.
Hilsen Anders
-
Det er RTBéns svaghed , at den knækker snegle . Har ikke hørt at NBE gør noget eller har gjort noget desværre :-(
-
Jeg har hørt om ombyt indenfor garantien. Men såfremt tendensen er på mange fyr af samme type, så er der evt. tale om konstruktionsfejl, måske mere sandsynligt, en modelrække med dårlig komponent fra underleverandør.
Begge dele et producent ansvar :)
-
Det er ihvertifald surt og de er jo ikke billige når garantien er væk.. har hørt om en der har skiftet den 6 gange til sidst så skiftede han til anden beholder.. sku ikke iorden
-
Hej,
vil bare svare på trådstarterens spørgsmål: ja, jeg har den 22.02.17 om morgen konstateret samme problem med en knækket snegl og knækket var ved kontaktled ved motor. Sneglen er fabriks-monteret i 320 kg "sammenbygget" silo med RTB'en
Løsning denne gang: kontaktet leverandøren der så laver en udskiftning dagen efter. Det er stadigt under garantien - anlægget er installeret 22.09.16!
Sneglen har kørt ca. 4700 kg piller.
Og, ja NBE må jo kende til problemet, for som montør siger, skal han jo have ombytning af sneglen plus udgifter til arbejdsløn m.m. dækket.
Jeg er meget enig med dannidines om at det er producentens ansvar at udstyret fungerer efter hensigten. :)
Postet af: dannidines
« Dato: Mar 05, 2017, 08:06 » Indsæt citat
Jeg har hørt om ombyt indenfor garantien. Men såfremt tendensen er på mange fyr af samme type, så er der evt. tale om konstruktionsfejl, måske mere sandsynligt, en modelrække med dårlig komponent fra underleverandør.
Begge dele et producent ansvar :)
Postet af: MG
« Dato: I dag ved 17:52 » Indsæt citat
Det er ihvertifald surt og de er jo ikke billige når garantien er væk.. har hørt om en der har skiftet den 6 gange til sidst så skiftede han til anden beholder.. sku ikke iorden
Efter at sneglen knækkede har jeg søgt på nettet og har fundet ret mange der har oplevet det samme især i perioden fra efteråret 2016 og til nu. Dette er meget bekymrende, da jeg har netop investeret i RTB'en idet NBE jo markedsfører sig med danskproduceret produktet, der er produceret og kvalitetssikret på eget fabrik!
Jeg har tegnet udvidet garanti på 36 mdr. - men forventer klart at NBE finder en mere holdbare løsning end kun ombytning. Hvis sneglen går i stykker efter nogle få 1000 kg piller kan dette blive meget dyrt i det lange løb - hvilket bare ikke er i orden! :(
RTB'en er jo NBE's topmodel og det kan ikke være rigtigt at det er kunden der skulle til at betale for denne fejlkonstruktion/ringe kvalitet af ekstern snegl. Det er jo kun rimeligt at NBE tilbagekalder/ombytter de svage snegle - således at kunderne få den kvalitet og holdbarhed de har betalt for :)
Mvh, drb
-
der har vist været problemer med alle de sammenbyggede modeller både med snegl og motor, når du får ny snegl får du også ny garenti mvh. erik
-
ja det håber jeg det er bare øv og især når det sker en lørdag, sidder pt og venter på den nye snegl så må den knækket op til en god ven som kan lave tingene, meget bedre
mit fyr har kørt siden 25 april 16 og slugt ca 4 t