Stokerforum

Pillefyr => Boink, Scotte, Woody, Biocomfort, RTB => Emne startet af: lollaender efter Mar 04, 2017, 16:06

Titel: Opstart af 10kw blackstar vvb er nol fejlmonterethej
Indlæg af: lollaender efter Mar 04, 2017, 16:06
Hej. Jeg har fået monteret et 10 kwvpillefyr med vvb. Den sender kun varme ind i huset til radiatorer i 10 minutter kan vvb ventilen være forbundet forkert?
Montøren tager ikke telefonen.
Titel: Sv: Opstart af 10kw blackstar vvb er nol fejlmonterethej
Indlæg af: J-B efter Mar 04, 2017, 17:03
Hvis det er med en trevejsventil, så skal den monteres med port AB fra fyret af, port A til VVB og port B til centralvarme.
El skal være monteret med konstant fase til brun, nul til sort og blå til den udgang du har valgt til varmtvandsprioritering.
Titel: Sv: Opstart af 10kw blackstar vvb er nol fejlmonterethej
Indlæg af: lollaender efter Mar 06, 2017, 06:50
Tak for svar. Efter nærmere inspektion så hang en føler og dinglede under varmtvandsbeholderen. Jeg kunne se op under varmtvandsbeholderen at der var et hul som passede til føleren. Jeg proppede den derop og tapede den fast. Nu steg temperaturen på skærmen. Dog slog den først centralvarmeanlæg til kl 2 om natten.
 Lidt mærkelig opførsel, men nu virker det tilsyneladende.
Titel: Sv: Opstart af 10kw blackstar vvb er nol fejlmonterethej
Indlæg af: Bjarne Larsen efter Mar 06, 2017, 18:19
Føleren skal side ca halvt oppe i kedlen , hvis der går flere timer før den slår over på  centralvarmen og der noget galt , enten sider føleren ikke rigtig eller fyret er ikke indstillet rigtigt  ^-^