Stokerforum

Pillefyr => Boink, Scotte, Woody, Biocomfort, RTB => Emne startet af: Søren Nord efter Jan 03, 2018, 19:34

Titel: Ingen lys/flamme
Indlæg af: Søren Nord efter Jan 03, 2018, 19:34
Hej.
Har en 10kw som pludselig fortæller den ikke kan se flamme, men er ingen fotocelle har jeg ladet mig fortælle, hvor ser den så ild henne? Den kører nu men Lux kører nogle gange lidt op og ned, men står på 100 nu, håber nogen ved hvad problemet er.
Mvh Søren
Titel: Sv: Ingen lys/flamme
Indlæg af: ½mylund efter Jan 03, 2018, 20:06
Hej

Foto sensor sidder oppe lige under faldrøret, den falde model
Pil stik af
Af med faldrør
En vat pind gør sensor ren

Ved godt det ikke er det rigtige billede men placering af sensor er der  ;)


½mylund

Titel: Sv: Ingen lys/flamme
Indlæg af: Søren Nord efter Jan 03, 2018, 21:25
Tak for svar, men syntes ikke jeg kan se noget når jeg fjerner faldrøret, måske jeg skal pille noget andet af for at komme til den, tænker jeg??
Søren
Titel: Sv: Ingen lys/flamme
Indlæg af: ½mylund efter Jan 03, 2018, 21:31
Hej Søren

Hvis du mærker med fingeren nede ved den lille snegl under faldrøret, den sidder oppe under kanten på bagpladen

Hvis du kigger ind over gearet bag printpladen sidder den

Ja den kan jo også sidde på siden af brænderhus enter højre eller venstre side (hvis man ikke ved hvad man skal kigge efter)
kig video https://www.youtube.com/watch?v=a271NueqOXA#t=18


½mylund

Titel: Sv: Ingen lys/flamme
Indlæg af: Søren Nord efter Jan 04, 2018, 06:07
Det må være den flade der sidder på, var sent i går da jeg rodede rundt med det, men sidder i hvert fald ikke en på som i stil med den på videoen, og har tørret den af ned  igennem hullet ved faldrøret, og den kører stadig op og ned, går helt i 0 og kører så op igen til 100, har bestilt en ny, men du skal have tak for hjælpen.
Søren