Stokerforum

Pillefyr => Boink, Scotte, Woody, Biocomfort, RTB => Emne startet af: Cdstaer71 efter Nov 06, 2018, 06:28

Titel: Ændring fra 10kw til 16 kw
Indlæg af: Cdstaer71 efter Nov 06, 2018, 06:28
Har fået ny styring på vores opop kedel, version 7.
Smeden har ikke ændret til 16 kw et det noget jeg selv kan ændre eller skal smeden på besøg igen.
Mvh
Christian
Titel: Sv: Ændring fra 10kw til 16 kw
Indlæg af: T-mek efter Nov 06, 2018, 06:56
Smeden skal vel normal vis indstille ny styring så den passer til den brænder du har og er justeret ind.
Det ses ofte at en smed der skifter styring bare tilslutter og tænder den og køre igen uden at indstille, afveje og justere.
Jeg synes at det er fint at du selv ændre opsætning, indstillinger i styring og får afvejet piller + justeret ind som beskrevet i manual, på den måde lære du også styring at kende og det er en god ting.
Titel: Sv: Ændring fra 10kw til 16 kw
Indlæg af: Cdstaer71 efter Nov 06, 2018, 07:11
Han har på ikke engang kontrolleret at det kunne starte, så har selv justeret blæser, opstartsmenu osv. men kan ikke lige finde hvor jeg indstiller det til 16kw.

Troede at der ville være styr på det, når en af de store autoriserede specialister på midtsjælland stod for at sætte det op.
Titel: Sv: Ændring fra 10kw til 16 kw
Indlæg af: T-mek efter Nov 06, 2018, 07:24
Mener du skal finde ændring af effekt under menu "snegle".
Muligvis skal "avancerede indstillinger" sættes on i menu først.

Tror du skal spørge lidt ind til hvad ham smeden har lavet og hvad det skal koste.
Titel: Sv: Ændring fra 10kw til 16 kw
Indlæg af: ½mylund efter Nov 06, 2018, 14:20
Hej

Denne side er fyldt med gode ting www.mhes.dk

Her er en guide til V7 http://mhes.dk/Forbraendingen_V7.pdf

Her er en manual til version V7 http://www.nbe.dk/wp-content/uploads/2015/08/Manual-V7-DK-31-05-2016.pdf

Men det er under snegl menu på styring (Ydelse ved 100% effekt kW)

Hvis fyret kommer online er det under menu silo og snegl indstillinger

½mylund