Stokerforum

Pillefyr => Boink, Scotte, Woody, Biocomfort, RTB => Emne startet af: scottedor efter Nov 04, 2019, 17:35

Titel: chip
Indlæg af: scottedor efter Nov 04, 2019, 17:35
jeg har en scotte med v 4,99 styring og søgte efter en chip 4,99 men har fået at vide at de laves ikke mere, det samme gælder også v 6xx ,jeg synes det er for dårligt at NBE lader en reservedel udgå som kun kan skaffes gennem dem,bare fordi de hellere vil sælge nye styringer, men det er jo nok den eneste måde de kan få aflivet de gamle styringer,jeg er ikke sikker på at det bliver et fyr fra NBE  næste gang jeg skal skifte fyr. mvh erik
Titel: Sv: chip
Indlæg af: 383CI efter Nov 04, 2019, 18:04
Prøv scottedokter.dk
Titel: Sv: chip
Indlæg af: scottedor efter Nov 04, 2019, 18:57
han kan heller ikke skaffe dem han søger selv
Titel: Sv: chip
Indlæg af: 383CI efter Nov 04, 2019, 20:36
Hmm, kedeligt, så kunne et forslag måske være at finde de chip, eller rettere tage en der virker og få den læst i en Eeprom reader og skrive dem i en ny chip.
Om det lader sig gære at kopiere/genskabe på den måde ved jeg ikke 100 men det kan lade sig gøre med visse (bil) motorstyringer, men så er vi måske på konfrontationskurs med ophavsret og jeg har ikke umiddelbart udstyret selv til det, men kender da en del *G*

Står der nogle specifikke type betegnelser og lignende på den chip der søges?
Det kunne jo også være "man" kunne købe filen og selv få den skrevet til en mangebenet satan og dermed få styringerne til at køre videre.
Ellers er det nok ikke andet at gøre end forsøge at klone en fungerende eller købe en ny styring.
Titel: Sv: chip
Indlæg af: xkfc efter Nov 05, 2019, 12:15
Mon ikke den lokale smed jævnligt får gamle styringer ind?
Titel: Sv: chip
Indlæg af: john m efter Nov 05, 2019, 13:26
Hej har en 4.99j den vil jeg forærer dig,så hvis jeg lige får en adresse kan jeg sende den.Mobilnr.20923959