Hej Michael
Følge ledninger, og hvad der er fase, jord og nul, samt følge en manual tror jeg at kunne finde ud af, men mangler det der med de elektrisk specifikke som parsnoet, og sikkerhed for at den er skærmet ordentlig

Og jeg går også altid med livrem og seler når der skal laves noget, specielt hvis det ikke er noget jeg er helt stiv i, men selv går jeg kun med livrem

Hvis man har den rigtige kabel, kan man da køre den i samme kabelbakke som de andre, eller er man nødt til at føre den for sig

Hvis du har mulighed for det, vil jeg meget gerne have et bud på hvor den ultimative kabel kan købes

Havde problemer med opstart i dag, da den så for meget lys selv ved sat på lav lux

Update: Hvis der er nogen der ved hvor man kan købe et godt kabel vil jeg meget gerne vide hvor

Hej Leif,
Jeps, du kan montere fotosensoren direkte til T og T10.
Kablet kan med fordel være et parsnoet skærmet kabel, hvis du vil gå med livrem og seler, men ellers er det sikkert nok at føre det i afstand fra de øvrige ledninger.
Hilsen
Michael
Hej Michael
Kan jeg trække en skærmet kabel fra styring og direkte til sensor på print 
Update: Og hvis det kan lade sig gøre, kender du et kabel der er rigtig godt til formålet
Hej Leif,
Når du forlænger kablet, øger du også den induktive/kapacitive overførsel mellem signalledningerne.
...dvs. de forskellige signaler i kablet påvirker hinanden.
Netop fotocellesignalet er følsomt for forstyrrelser, så du kan med fordel isolere fotocelle-signalet i sit eget kabel, evt med en velfungerende skærm omkring.
Hilsen
Michael
Har lige fået min styring op på væggen at sidde.
Har forlænget ledninger via en rigtig elboks med klemmerække, og har også brugt tyller og god tylletang.
Men nu er jeg nødt til at sætte lux på lav, da uden lys svinger den på omkring 100 på avanceret visning, og derved på omkring 50 på styring ved at sætte den på mellem.
Er der noget at gøre ved det, eller er det bare sådan hvis man forlænger styrekabel gennem klemmerække 