Når undskyld det sene svar jeg har været en del op hængt arbejdes mæssigt og privat så har ikke rigtig fået svaret på.
Det jeg søgte var om folk kan anbefale et rustfristål indsats. Udover Metalbestos Omega, jeg kan købe en hos vvs-eksperten også dog er den 150, men stadig med dræn i bunden, ellersr kan jeg ikke rigtig findet andet.
Hey Hey alle.
Der er blevet indkøbt et NBE RTB 16Kw pille fyr til at erstatte det gamle ver.4.99. Men da det gamle fyr smider store mængder varme ud i skorstenen er den jo den gang lavet med et 120-30mm hul og samme størrelse er skostene indvendig. Jeg skal nu ha smidt en stål indsats i for at komme ned på de 100mm som der anbefales alle steder fra. Men hvad skal man vælge og hvorfor skal man vælge lige den?
Regner med jeg skal have lavet nogen huller i fyrrummet (skorstenen) for at få det hele til at passe sammen. Men hvad skal jeg købe for at for det som bare dur?
Pft
Martin
Kontakt din forhandler.
Så kan han beregne hvad du har brug for 
Tak Michael stor hjælp, jeg har ikke brug for en beregning, men nogen ideer til hvilket skorsten jeg kunne bruge? hvad er mine muligheder?
Du kunne også snakke med din skorstensfejer, råd fra forum og forhandler vil jo være universal råd, din skorstensfejer kan jo komme med råd til netop dine forhold. 
Dette har jeg gjort, og han anbefaler mig helt klart at skifte min isokerne skorsten med en stål indsats. Det jeg spørg til er hvad er mine muligheder? hvad kan folk anbefale?
Jeg ville da allerførst se om det overhovedet blir et problem. Kan den gamle skorsten holde sig nogenlunde tør, kan de penge da muligvis bruges til noget sjovere.
Ja det kan du have ret i, men NBE, min skorstensfejer og umiddelbart alle på dette forum anbefaler at skifte til en rustfristål indsats, dette tænker jeg der er en grund til.
Mvh
Martin