Uha, nu får jeg nok tæv, men her kommer det.
Har selv anbefalet den med et hurtigt kig når man indstiller ved 10-50 og 100 %.
MEN, har gjort det selv mange gange, hurtigt kig, og fint ser det ud, fint nok.
Nåhhh ja, man kunne da også lade lågen være åben og bare se om flammen er ok, når den kører 10-50 og 100 % bare lige for at prøve om der er nogen væsentlig forskel på om lågen er lukket , hurtigt kig, eller lågen åben så man kunne følge flammen konstant, når der blev hældt piller ind i brænderen og følge med i hvordan flammen ændrede sig i løbet af måske 10 min når den kørte 10 eller 50 %.
Nu har jeg dælme gjort det nummer mange gange med et hurtigt kig og lågen åben, og forskellen er minimal.
Men ved 100% er det sgisme ikke sjovt at kigge til flammen for der er der sgu knald på, så mine øjenbryn har tit været i fare for at blive reduceret en del, ikke at det gør noget, store nok som de er, men alligevel.

Stop nu lige det lidt hysteri med den perfekte flamme ved 10-50 og 100% for den findes ikke, om lågen er lukket med et hurtigt kig eller om den er pivåben eller glas og og andre sjove ting man kan finde på.
Flammen vil uanset hvad man gør ikke være konstant, samme størrelse, fordi den externe snegl ikke gir den samme mængde hver gang, uanset om den den kører 10-50 eller 100 % og det er der problemet er, om man kan lide det eller ej.
Det samme sker jo så også med den interne snegl, da de 2, extern og intern snegl jo kører sammen, mere eller mindre.
Jamen, for hunde, hvad gør man så for at det skal køre så godt som muligt?
Som MHES skriver, den må ikke ryge, men tæt på.
Man kan jo nemt, hvis den ryger lidt ved forbrændingen eller op af skorstenen gi den lidt mere gas med blæseren og det er det

Det er faktisk alt det en god forbrænding af træpiller og alt andet drejer sig om, ingen røg, men tæt på, og tæt på, er det fint nok eller hva.
Jamen, så skal vi dælme ha ens piller, ren kedel, ens træk i skorstenen osv osv og den verden findes ikke.
Så tæt på er helt ok, for det er nok det nærmeste vi kommer på en "perfekt" forbrænding af træpiller.
Trods alt er de fleste anlæg jo oppe på over 90 % i udnyttelsesgrad, når de er indstillet "perfekt", ikke