Jeg har nu prøvet alle de gode forslag som Michael f har ulejliget sig med at sende (tak for det) og jeg har endda prøvet en 3. slags piller – men desværre stadig uden resultat.
Det er højst mærkværdigt at nu har fyret kørt godt et år uden de store problemer og pludselig begynder det at hobe aske op ude i enden af herden.
Jeg har nu taget konsekvensen, og har i dag modtaget et kompressor kit fra Hedestoker – og håber at jeg så ved rå kraft kan blæse herden ren – men det irriterer mig at det skulle være nødvendigt !
Jeg har et par spørgsmål i den forbindelse – på monteringsvejledningen til kompressor – kittet står der at magnetventilen skal tilsluttes L5 eller L6 – men dem har jeg jo optaget af henholdsvis pumpe og VVB !! – hvad gør man så ??
Jeg formoder at der også skal en ledning i N – som jo også er optaget !?

Når man har monteret kompressoren, hvor mange BAR eller l/min. skal den køre ud med ? – jeg skulle jo nødigt blæse fyret omkuld

mvh
Claus