Roca kedlen har en virkningsgrad på et par og 70 når den er ren, og da det er omstændigt at rense den kan virkningsgraden hurtigt være dårligere. Vi er 3 der får piller sammen, den ene har en Roca og det er sjældent at røgtemperaturen er under 200° og når der er fart på om vinteren smider han voldsomme 300° ud af skorstenen, gevinsten ved kedlen er at den holder evigt.. men er det en fordel?
Næppe, og jeg ville også skifte den ud. Jo større energibehov man har, jo hurtigere tjener en ny kedel sig hjem.. det er rimeligt nemt at regne på, selv om man skal ud og låne penge til en ny kedel, kan det hurtigt blive en gevinst.
For at du kan stole på styringens % angivelse skal pilleafvejningen være 100% nøjagtig, det hele er nemlig blot matematik, så er der en fejl i en faktor bliver resultatet forkert, og ganske ofte er der misvisning.
Du skal finde ud af hvad gennemsnits ydelsen har været i et døgn, og sammenholde med det faktiske forbrug. Det kan være svært at sjusse sig frem til, med Stokerkontrol's forbrugsmåler kan man ramme helt præcist, og regne afvigelsen ud.