Forfatter Emne: Fyr sender ikke nok varme ud i huset  (Læst 7540 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

383CI

  • Gæst
Sv: Fyr sender ikke nok varme ud i huset
« Svar #15 Dato: Nov 04, 2019, 10:56 »
1. Luk ned for alt der bruger varme.
2. fuld hammer på cirkulationspumpen
3. åben en varmekilde af gangen, og få varmen i gennem hele varmekilden. (hele radiator skal være varm)
4. Luk for varmekilden igen, og åben den næste, til du har været det hele i gennem.
5. Det samme med gulvvarme. Der sker ikke noget ved du kortvarrigt skruer helt op for temperaturen, og mærker på slangerne om der kommer varme igennem.

Det plejer at virke hos mig, hvor der er både gamle og nye installationer  i et gammelt hus, som af og til driller lidt i bagerste ende af en streng.
'


Enig i det er en gennemprøvet og virksom metode, jeg ville evt. supplere med at efterfylde vand på anlægget først, og endnu før, at hælde et ordentligt drøn opvaskemaskine afspændingsmiddel i vandslangen der bruges til at efterfylde, såleds det skydes med ind ved påfyldning.

Et andet trick er også at skrue så langt op som muligt, eller "man" tør for fremløbstemperaturen og "koge anlægget af" for luft.

At radiatorventiler kan komme til at hænge og være trælse kan, til dels, forebygges ved at smøre dem med almindeligt blå kølervæske til biler, det påfyldes/skydes i centralvarmevandet som før beskrevet. Det sænker også eventuel støj i gennemstrømningen.