Tak for svar 
Som jeg skrev i den indledende tekst er det en 2 vejs fra NBE og er installeret af en professionel fra Hedestoker så jeg har en vis forventning om at det er af ordentlig kvalitet.
Jamen kvaliteten fejler sikkert ikke noget. Den er jo som den er og når både NBE og en professionel installatør står bag og bruger dem må de jo finde den iorden. Kvaliteten altså, og dermed accepterer at de går i stykker indenfor en overskuelig tid. For flere nævner også at de bliver utætte.
Der er bare andre der er bedre, jeg har haft 1,2 og 3 vejs ventiler der har holdt 20 år og stadigt virker upåklageligt.
Men hvis "man" sælger dem sælges der jo ikke nogle nye, det er en anden sag, og den er sikkert udenfor garantien og reklamtionsretten, så der er nok ikke andet at gøre end købe en ny, som du skriver.
Evt. af et andet fabrikat.
Personligt har jeg lige hugget 2 stk. Danfoss 3 vejs motorventiler op, men en vis forventning om en dansk producent står inde for kvaliteten på den, og at de holder længere end 2 år.
Prisen er så en helt anden, men det er jo en anden sag, jeg gider ikke døje med ting der ikke virker og går i stykker, og har derfor også en vis forventning om kvaliteten er iorden, og valgte derfor Danfoss.