Det kan man muligvis, din styring er desværre så ustabil på nettet at det er svært at bruge data til noget.
Ustabiliteten, til en start skal man have gode piller uden smuld, og en snegl med lav hældning, hver gang sneglen drejer skal der komme den mængde piller styringen forventer, for ellers trinner den op på graferne uden at virkeligheden følger med, det kan give meget urolige grafer. Også hvis man tilsætter lidt olie en gang imellem, det kan også tydelig ses på graferne..
Så første forudsætning er pillerne, altid gode piller, ikke for korte og ikke for lange, og så uden smuld og støv.
Pillerne skal afvejes, og man skal bruge den rigtige vægt, ingen snyderi.
Det næste der skal kigges på er installationen, for at få jævne grafer skal varmen også aftages jævnt, du kan ikke bare fastølse din bil til 80km/t hvis dem foran stopper er du også nød til at stoppe. Fyret er helt det samme, svinger aftaget af energi vil graferne også svinge.
Så anden forudsætning er et jævnt varmeaftag.
Når de første 2 ting er på plads, så har du en sidste ting, nemlig kontrolleren, altså PI(d) tallene, jeg ved ikke om du har et P-led, men hvis, skal det stå på 0.
Langt de fleste installationer kører bedst omkring de anbefalede P 2,5 og I 0,15, men man kan jo prøve at optimere dem, det kræver viden om installationen, så man ved hvorfor det reagerer som det gør, og stabile gode grafer, for at begynde at pille i kontrolerens tal.