Ja, jeg regnede med at Andreas, når han havde et ledigt RJ45 stik i computeren, nok kørte trådløst og så har man jo 2 netkort, hvilket vist er næsten standard i dag (eller hvad?).
Jeg ved ikke om Win laver routening eller bare switcher traffikken, men det er en feature i Windows at dele interneforbindelsen, så det regner jeg skam med at de har styr på hvordan de gør, ellers er der vist ikke meget deling over det.
http://windows.microsoft.com/da-dk/windows/using-internet-connection-sharing#1TC=windows-7Det ligner en ren switcning, men sidst i teksten snakker de om at route trafikken, så jeg ved det ikke. Men det skulle ikke kræve ekstra software, bare 2 netkort!
Det er jo også fuldstændig lige meget, Andreas er jo kommet på med sin repeater. Derudover deler jeg selv af princip ikke noget som i min computer, da jeg er af den holdning at det forringer sikkerheden markant.
Hej Sophus,
Man skal lige have PC'en til at "lege" DHCP server og tildele en IP-adresse i et nyt subnet 
...ligesom hvis man sætter en router til en router.
Hvos PC'en skal kunne klare det bliver den så nødt til at have to netværkskort eller noget der kan opdele netværkskortet i to forskelloge subnet 
Hilsen
Michael
Jeg tror nu ikke man skal bruge specielt software, men skal bare dele internet forbindelsen og evt. åbne i firewall.
Men det kræver jo igen at PC'en står tændt og så er det smarte ved de nye styringer jo til at overse, på det punkt.
Det er meget usandsynligt at pc'en virker som router.
...det kan godt lade sig gøre, men det kræver noget speciel software på pc'en.
Styringen skal forbindes til routeren og pc'en skal forbindes til routeren.
Du kan betragte både styringen og pc'en som to pc'ere på samme netværk.
Hilsen
Michael
@zarge, tak. Men sker dette automatisk - ved forbindelse af fyret til internet? Og burde computeren, når den er forbundet til fyr, fungere som router, i det computeren er på nettet.
@Leif P, tak, jeg tror, det må være det samme vi tænker. At computeren fungere som router?