Forfatter Emne: Udskiftning af salamander og oliefyr  (Læst 14195 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline MHES

  • Beta tester
  • Top of the pop
  • *
  • Indlæg: 7386
  • Respekt optjent: +472/-56
  • Der findes ikke dumme spørgsmål - kun dumme svar
    • MHES
Sv: Udskiftning af salamander og oliefyr
« Svar #15 Dato: Apr 06, 2015, 07:47 »
Hej Tommy,

Så er den opdateret  ;)
http://www.mhes.dk/Fyr_med_VVBx.pdf

Hilsen
Michael

Hej Tommy,

Jeg tror du har overset en lille detalje ved mit set-up med boost  ;)
...og så mangler jeg at tegne at jeg faktisk har to varmespiraler i min VVB  ???

Boost er noget jeg bruger i fyringssæsonen hvor fyret kører hele tid en (eller næsten hele tiden).
I denne periode opvarmes VVB'en normalt gennem en termostatventil med fjernføler.
Det vil sige at VVB'en konstant holdes varm gennem termostatventilen, men hvis vi af en eller anden årsag pludselig bruger meget varmt vand (vi har et dejligt badekar ;) ), så kan VVB-opvarmningen øges ved at flowet ikke stille og roligt begrænses i takt med at ønsket setpunkt opnås.
Termostatventilen er jo ikke en ON/OFF ventil men en reguleringsventil.
Hos mig er forøgelsen gevaldig da termostatventilen "betjener" den nederste varmespiral i VVB'en og 3-/2-vejs ventilen "betjener" den øverste.
Med "sommer/vinter" kuglehanen bestemmer jeg selv om boost skal være 2-vejs eller 3-vejs, men i praksis er det 2-vejs jeg bruger da fyret har rigelig effekt.

Det med to spiraler gør det også muligt at begrænse mængden af varmt vand om sommeren, ved simpel lagdeling i VVB'en.
Om sommeren opvarmes VVB'en kun i toppen af og dermed kun ca. halvdelen af VVB'ens kapacitet, mens den om vinteren opvarmes i bunden, altså den fulde kapacitet.

Jeg skal nok få opdateret tegningerne i min VVB-vejledning, når vejret tillader det  :D

Hilsen
Michael


Hej Michael

Det er utroligt så meget klogere man kan blive på sådanne et forum :)

Jeg acceptere din "negative" holdning til ESBE ventiler og følger dit råd om at styre uden om! ;)
Jeg har lagt mig fast på en TMV-H ventil i stedet for.

Derudover så skal jeg have mig et 16kW fyr samt en 3 vejs motorventil til VVB med en ekstra manuel hane til sommer/vinter perioderne. Har kigget lidt på din løsning med "boost" til VVB, men må indrømme at jeg ikke helt kan se fidusen? Vil det ikke give det samme at smide en føler ind i VVB og tilbage til styringen for at styre den 3-vejs ventil herfra? Jeg er med på at på denne måde så mister jeg opvarmningen af huset når der prioriteres varmt brugsvand, men er det ikke også netop pointen med prioritering?

DBH
Tommy
Styring nr. 47387 RTB på Android tablet
Opvarmer ca. 270 m2
RTB 10 kW v13.xxxx med VVB-styring og udvidelsesprint.
Årsforbrug 4,5 - 5 ton.
Online fra fyr https://stokercloud.dk/v3/#/mhes_rtb10/main-page
Hjemmeside www.mhes.dk
"How to do" videoer http://mhes.dk/hjem-2/videoer.html

Offline tombech

  • Øvet
  • **
  • Indlæg: 28
  • Respekt optjent: +1/-0
Sv: Udskiftning af salamander og oliefyr
« Svar #16 Dato: Apr 11, 2015, 11:34 »
Hej Michael

Mange tak for hjælpen med både gode svar samt gode guides.

Jeg har besluttet at bestille et 16kW woody med v.7 styring og 500l silo, TMV-H shunt, 3 vejs VVB ventil, røggas temperatur, kompressor rens kit, trækstabilisator, 25l tryk ekspansion, sikkerhedsventil, smedegaard energisparepumpe. samt to ekstra eltændere og en fotoføler.

Jeg kommer helt sikkert til at stille flere spørgsmål når jeg skal igang med monteringen samt indkøringen af fyret! Så er i advaret :)

God weekend

DBH
Tommy