Forfatter Emne: Røggas måler mm, montering af disse :)  (Læst 11342 gange)

0 Medlemmer og 1 Gæst læser dette emne.

Offline MHES

  • Beta tester
  • Top of the pop
  • *
  • Indlæg: 7386
  • Respekt optjent: +472/-56
  • Der findes ikke dumme spørgsmål - kun dumme svar
    • MHES
Sv: Røggas måler mm, montering af disse :)
« Svar #15 Dato: Dec 28, 2013, 12:47 »
Jeg er ikke 100% sikker, men tæt på  ;)
...forbruget mener jeg helt sikkert måles som kørt snegltid x sneglens doseringsmængde, og så vil siloføleren ikke have nogen indflydelse på beregningen.

Det kan så være at silomålingen på en eller anden måde går ind og nulstiller kørt snegltid når den registrerer en opfyldning, men jeg tror det ikke.

Jeg skal helt ærligt indrømme at jeg aldrig har fået silomålingen til at fungere ordentligt i min silo, så for tiden er den frakoblet.

Hilsen
Michael


Okay, syntes bare bestemt jeg kunne se en forskel :)

Mht silomåleren, så skriver den i styring at jeg kun har brugt brugt 10 kg på 10 døgn, hvilket nok ikke er rigtig. Hvor inden jeg fik den så gik den "hurtigere" ned af, som passede lidt mere overens med stokercloud :)

Syntes bare det er mærkelig den skriver der er 10cm når der fx kun er 5 cm til topniveau? :O .. Men det er jo gejl nok at have ;)
Styring nr. 47387 RTB på Android tablet
Opvarmer ca. 270 m2
RTB 10 kW v13.xxxx med VVB-styring og udvidelsesprint.
Årsforbrug 4,5 - 5 ton.
Online fra fyr https://stokercloud.dk/v3/#/mhes_rtb10/main-page
Hjemmeside www.mhes.dk
"How to do" videoer http://mhes.dk/hjem-2/videoer.html